Německo: Manuel Neuer, Joshua Kimmich, Jérôme Boateng, Antonio Rüdiger, Jonas Hector (87. Julian Brandt), Sebastian Rudy (31. İlkay Gündogan), Toni Kroos, Thomas Müller, Julian Draxler (46. Mario Gómez), Marco Reus, Timo Werner
Švédsko: Robin Olsen, Mikael Lustig, Viktor Lindelöf, Andreas Granqvist, Ludwig Augustinsson, Victor Claesson (74. Jimmy Durmaz), Sebastian Larsson, Albin Ekdal, Emil Forsberg, Marcus Berg (90. Isaac Thelin), Ola Toivonen (78. John Guidetti)
Rozhodčí: Marciniak - Sokolnicki, Listkiewicz (všichni Pol.)
Diváci: 44.287

Němci v šíleném závěru obstáli, zmar změnil v euforii Kroos

Toni Kroos (© ČTK/AP)

Dechberoucí utkání bylo k vidění na Olympijském stadionu v Soči. Německo dokázalo proti Švédsku i v deseti otočit skóre, připsalo si první tři body na turnaji a zůstává ve hře o postup. Rozhodující trefu vsítil v posledních vteřinách úžasným způsobem Toni Kroos.

Joachim Löw udělal v sestavě oproti fiasku s Mexikem čtyři změny - na lavičku posadil Marvina Plattenhardta, Samiho Khediru, Mesuta Özila a také Matse Hummelse. Místo nich se v sestavě objevili Antonio Rüdiger, Jonas Hector, Marco Reus a Sebastian Rudy. Posledně jmenovaný si šampionátu dlouho neužil, po půlhodině hry totiž musel kvůli podezření ze zlomeniny nosu přepustit post Ilkayi Gündoganovi.

Pojďme ale pěkně popořádku. Změny v sestavě se pozitivně projevily především při vstupu do zápasu. Fotbalisté v bíločerných dresech svého soupeře na začátku zatlačili a Švédové nevěděli, kam dřív skočit. Neuplynulo ještě ani 120 vteřin hracího času, když se k míči v šestnáctce probojoval Timo Werner, přihrál pod sebe Draxlerovi, jenž naneštěstí pro svůj tým ve stoprocentní pozici trefil pouze jednoho z obránců.

Chvíli nato dlouhý pas Boatenga sklepl Thomas Müller proti noze Jonasi Hectorovi, který se po krátké viróze vrátil zpět do základní sestavy, ani jeho rána však k brankáři Olsenovi neprošla. Gólman Kodaně zůstal bez zákroku také po další velké příležitosti - Joshua Kimmich krásnou kolmicí vysunul Reuse, jehož prudký centr před Wernerem, číhajícím před odkrytou bránou, na poslední chvíli odkopl Victor Lindelöf.

Skandinávci se po čtvrthodině hry z úvodního náporu soupeře oklepali a začali vystrkovat růžky. Nejprve po velké chybě Rüdigera uháněl sám na Manuela Neuera Marcus Berg, při zakončení ho ale zezadu podrazil vracející se Boateng a německý brankář si už s celou situací poradil. Polský rozhodčí Simon Marciniak přes vehementní protesty Švédů penaltu neodpískal a ani nešel situaci konzultovat s videorozhodčím.

Žlutomodří se nicméně gólu stejně dočkali a to zhruba o patnáct minut později. V rozehrávce tentokráte chyboval Toni Kroos, Viktor Claesson pěkným centrem našel Olu Toivonena, útočník Toulouse chytře přehodil vyběhnutého Manuela Neuera a poslal svoje mužstvo do překvapivého vedení.

Němci mohli za chvíli vyrovnat, tečovanou střelu střídajícího Gündogana ovšem bravurním zákrokem vyrazil Robin Olsen a poradil si i s dorážkou Thomase Müllera. V závěru prvního dějství se už ale zase do dvou šancí dostali Švédové. Nejprve Victor Claesson po Forsbergově přihrávce prováhal vhodný moment k zakončení, v nastaveném čase pak hlavičku Berga skvěle zneškodnil Manuel Neuer.

Do druhého poločasu trenér Löw provedl další střídání, když Juliana Draxlera nahradil Mario Gómez a Německo změnilo rozestavení na dva útočníky. Tato změna prospěla především Timo Wernerovi, který už nemusel absolvovat tolik těžkých soubojů s urostlými švédskými stopery a získal větší volnost.

Právě Werner ve 48. minutě unikl po levém křídle, jeho střílený centr tečoval Góméz k Reusovi a křídelník Dortmundu, jenž proti Mexiku překvapivě nefiguroval v základní sestavě, zblízka doklepl míč do brány a vyrovnal na 1:1. Druhá půle začala opravdu identicky jako ta první, Němci měli velkou převahu a Švédové bránili v hlubokém bloku.

Dokonat obrat mohl pár chvil po vyrovnávací trefě Thomas Müller, jehož hlavičce po přímém kopu Kroose mnoho nechybělo. Němci neustále hrozili centry ze strany - blízko gólu byli Jonas Hector, Marco Reus, Mario Gómez i Timo Werner - všechny akce byly opravdu jako přes kopírák. Na opačném konci hřiště musel Manuel Neuer zasahovat proti povedenému voleji Emila Forsberga.

V 82. minutě přišla další komplikace pro Německo. Jerome Boateng nepochopitelným skluzem sestřelil Berga, naprosto po právu obdržel druhou žlutou kartu a byl vyloučen. Švédové přesilovku málem po pár vteřinách využili, Bergovu hlavičku ale před střídajícím Guidettim vyboxoval pozorný Neuer.

Německo i v oslabení dokázalo soupeře zatlačit a to i za cenu otevřené obrany pro švédské protiútoky. Tato taktika se nakonec vyplatila, i když to dlouho vypadalo na podobný zmar v zakončení jako s Mexikem. Dvě minuty před koncem Toni Kroos posadil balón na hlavu Maria Gómeze, proti němuž se však ještě fantastickým zákrokem vytáhl Robin Olsen. V nastaveném čase pak Julian Brandt orazítkoval tyč a němečtí fanoušci se v těchto chvílích již smiřovali s remízou.

V posledních vteřinách střídající Durmaz fauloval na hranici velkého vápna a hlavní sudí Marciniak odpískal přímý kop. K němu se postavil Toni Kroos, který po přiťuknutí Reuse úchvatnou střelou ke vzdálenější tyči zařídil Německu premiérové tři body na turnaji. Zklamaní Švédové přes velmi dobrý a bojovný výkon pro dnešek zůstávají bez bodu, a závěrečné kolo tak bude ještě hodně zajímavé.
Autor: Michal Kovalčík