AS Monaco: Danijel Subašić, Andrea Raggi, Kamil Glik, Jemerson, Jorge, João Moutinho (83. Guido Carrillo), Rony Lopes (66. Rachid Ghezzal), Fabinho, Falcao, Youri Tielemans, Keita Baldé (60. Adama Diakhaby)
RB Lipsko: Péter Gulácsi, Marcel Halstenberg, Willi Orban, Lukas Klostermann, Dayot Upamecano, Kevin Kampl, Naby Keïta, Marcel Sabitzer (35. Diego Demme), Emil Forsberg (79. Konrad Laimer), Yussuf Poulsen, Timo Werner (58. Bruma)
Rozhodčí: Alberto Undiano
Diváci: ?

Monaco v Lize mistrů končí, zostudilo ho Lipsko

Timo Werner (© dierotenbullen.com)

Monaco v tomto souboji potřebovalo nutně vyhrát, aby si reálně uchovalo naděje na postup do osmifinále, utrpělo však v Lize mistrů jeden z nejkrutějších debaklů za poslední léta a dokonce i ztratilo možnost proklouznout do jarní části Evropské ligy. Lipsko zabralo v opravdu pravý čas, bodově se v tabulce dotáhlo na Porto a v posledním kole se popere o druhou příčku.

Domácí se na poslední chvíli dozvěděli, že nebudou moci počítat s útočníkem Stevanem Jovetičem, v sestavě ho tak nahradil očekávaně Keita Baldé, jenže ofenzíva tentokráte nebyl ten největší problém knížecího klubu. Protože hlavně hrubé individuální chyby a zcela nesourodá obranná hra nakonec znamenaly totální kolaps v tomto klíčovém střetnutí.

Semifinalista loňského ročníku milionářské soutěže tak tento ročník zcela určitě nebude hodnotit pozitivně. Ve vyrovnané konkurenci sice venku neprohrál, ale před vlastními fanoušky padl ve všech třech případech. V posledním zápase na půdě Porta mu tak půjde o čest, slávu, peníze a body do národního koeficientu, zatímco jeho soupeř bude hrát proti Besiktasi o šestnáctku nejlepších.

Vstup do utkání se ASM opravdu hrubě nevydařil. Kampl uvolnil na pravé straně rozeběhnutého Sabitzera, který svým pasem hledal v šestnáctce své spoluhráče, to se mu sice nepodařilo, avšak našel hned na bližší tyčce stopera Jemersona, jenž zamířil smolně do vlastní sítě. Sotva se mužstvo kouče Leonarda Jardima z téhle rány oklepalo, za tři minuty inkasovalo další.

Úplně mizerně rozehrál zřejmě zcela vystresovaný Jemerson, přihrávku zachytil Kampl, jehož nedokázal zastavit ani skluzující Fabinho, Slovinec následně kolmicí uvolnil do pokutového území Wernera, a ten snadno skóroval. A po půlhodině hry bylo vlastně o vítězi rozhodnuto. Protože po Forsbergově rohovém kopu fauloval Falcao ve vápně protihráče Orbana.

Španělský sudí Alberto Undiano se jal ukázat na bílý puntík a nařízený pokutový kop hravě proměnil Werner, jenž svou dělovku usměrnil sice doprostřed brány, ale nechytatelně přesně pod břevno. A to ve 39. minutě mohl německý forvard zkompletovat hattrick. Monacká defenzíva i nadále hořela jako papír, nicméně Werner ze slušné pozice netrefil pravačkou kýžený cíl.

Závěr první půle pak nabídl v rychlém sledu další dvě branky. Nejprve se podařilo korigovat Falcaovi, jenž byl u centru ze standardky od Ronyho Lopese o malinkou chvilku dříve než vyběhnuvší gólman Gulácsi a hlavou zacílil. Avšak o dvě minuty později Lipsko udeřilo gólově počtvrté. Halstenberg přenechal balón Keïtovi a ten po jednoduché a účelné kličce zamířil ke vzdálenější tyčce.

Druhý poločas se poté dohrával prakticky jen z povinnosti. Domácí neměli absolutně žádnou sílu utkání zvrátit ve svůj prospěch, hosté naopak bez větších problémů svůj náskok hlídali. V 54. minutě napřáhl Baldé, ale svůj pokus nasměroval jen mimo, jeho spoluhráč Joao Moutinho v 77. minutě z přímého kopu rovněž neuspěl a Diakhaby se za Les Monégasques taktéž neprosadil.
Autor: Patrik Sandev / uefa.com, whoscored.com