Fortuna liga - souhrn 4. kola

11.08.2017 20:20, aktualizováno 13.08.2017 20:30 - Komentáře a souhrny
Jakub Mareš (© skslovan.com)

Slovan Bratislava neudržel vedení nad Dunajskou Stredou a výsledkem byla remíza 1:1. Žilina Senicu vůbec nešetřila a nadělila jí sedm banánů. Trnava vyloupila Ružomberok, Trenčín doma jen plichtil. Nitra úvodem sezony pokračuje ve sbírání uspokojivých výsledků, ačkoliv tentokrát se proti Zlatým Moravcům pěkně nadřela. O výhře a desátém bodu rozhodla jediným gólem, soupeř pak dohrával oslaben. Těsně pak v sobotu zvítězil i Prešov...
Slovan Bratislava - DAC Dunajská Streda 1:1
13.08. 18:30
Branky: 53. Jakub Mareš - 62. Erik Pačinda
Vo štvrtom kole Fortunaligy remizoval ŠK Slovan Bratislava s DAC Dunajská Streda 1:1 (0:0) a oba celky tak ostávajú naďalej nezdolané.

Belasí mohli v zápase rátať už aj s najnovšími posilami Vasilom Božikovom a Diamantisom Chouchomisom, ktorí nastúpili v základnej zostave. Vo ôsmej minúte prišla prvá veľká príležitosť na otvorenie skóre v podaní hostí. Pačinda z pravej strany nacentroval na voľného Pamboua, ktorému zmaril stopercentnú šancu domáci brankár Greif. O tri minúty neskôr musel z ihriska dole pre zranenie Kornel Saláta a nahradil ho Milan Rundič. V 25. minúte po kombinácii s Chouchomisom minul tesne ľavú žrď De Kamps. Následne sa hral pomerne živý futbal, ale ďalšia väčšia príležitosť prišla až v 40. minúte. Najprv hlavičku Rundiča zrazil na roh Davis, pričom hráči Slovana reklamovali u arbitra Hrčku, že Dunajskostredčan zahral rukou. Po centri sa dostala lopta k voľnému Božikovovi, ale ten slabo vystrelil iba mimo brány Maceja.

Prvú šancu druhého polčasu mali opäť hostia. Na konci rýchleho brejku bol Ľuptákov nevydarený center. Slovan odpovedal centrom Mareša, na ktorý tesne nedosiahol Savičevič. O chvíľu potiahol loptu stredom Chouchoumis, posunul ju na pravý kraj šestnástky Marešovi, a ten napálil do horného rohu Macejovej brány - 1:0. O dvanásť minút sa na pravej strane šestnástky objavil Pačinda, ktorý si loptu ešte posunul a krížnou strelou rozvlnil sieť za Greifovým chrbtom - 1:1. Zápas si remízu zaslúžil, aj keď v závere sa ešte oba celky snažili vsietiť rozhodujúci gól. ŠK Slovan Bratislava remizoval s Dunajskou Stredou 1:1 (0:0).
více informací
MŠK Žilina - FK Senica 7:1
12.08. 19:00
Branky: 20. Samuel Mráz, 29. Miroslav Káčer, 34. Dávid Hancko, 35. Michal Ranko (vl.), 75. Samuel Mráz, 79. Michal Škvarka, 84. Michal Škvarka - 67. Filip Ďuriš (pen.)
Žilina oproti prvým trom kolám obrátila svoju výkonnosť o 180 stupňov a v tom štvrtom porazila doma Senicu vysoko 7:1 (4:0).

Žilina, po troch úvodných prehrách v novej sezóne, začala duel so Senicou opatrne. Spočiatku sa hralo najmä medzi šestnástkami. Bránku hostí ako prvý ohrozil v siedmej minúte Hancko. Namieril však nad. O sedem minút neskôr Kaša zakončoval do stredu bránky Záhorákov. V 17. minúte Diaz nabil Mrázovi, a ten hlavou namieril vedľa. O tri minúty neskôr Špalek našiel v šestnástke Mráza a bývalý hráč Senice konečne rozvlnil sieť - 1:0. Žilina následne mala viac z hry a v 29. minúte strelu Káčera tečoval Medvedev za Plachov chrbát - 2:0. Brankár Senice ostal štatistom aj pri ďalekonosnej strele Hancka z tridsiatich metrov, keď sa lopta od ľavej tyče odrazila do bránky - 3:0. V 36. minúte Špalek zľava centroval do šestnástky a kapitán Ranko z bezprostrednej blízkosti tečoval loptu do vlastnej bránky - 4:0.

V úvode druhého polčasu išiel Ďuriš sám na Volešáka, ale namieril iba do jeho nôh. O dve minúty sa dostal do šance Špalek. Aj jeho strelu zastavili Plachove nohy. V 63. minúte nepremenil šancu zvýšiť skóre Špalek. O dve minúty nato Kaša v šestnástke fauloval Ranka a nariadený pokutový kop premenil Ďuriš - 4:1. Strelecký účet navýšil v 74. minúte Mráz, keď na dvakrát prekonal gólmana Senice - 5:1. Dvakrát sa potom presadil Škvarka a v oboch prípadoch z hranice šestnástky. MŠK Žilina po prvýkrát v aktuálnej sezóne bodoval a zároveň bodoval naplno, keď FK Senica deklasoval vysoko 7:1 (4:0).
MFK Ružomberok - Spartak Trnava 0:2
Branky: 9. Martin Tóth, 20. Dominik Kružliak (vl.)
Naozaj skvelú formu majú na začiatku sezóny Trnavčania, ktorí vyhrali aj štvrtý duel. Tentoraz uspeli v Ružomberoku 2:0 a trónia na čele tabuľky.

Prvú šancu mal Egho po úvodnej desaťminútovke ale jeho rana išla mimo brány. Potom ale prišla štandardka z rohu a skvelá hlavička Tótha. Položil sa do lopty a prudkou hlavičkou otvoril skóre - 0:1. O päť minút neskôr sa do sľubnej palebnej pozícii dostal Egho, lenže pálil nad. Ešte horšie to pre MFK bolo v 20. minúte, pretože Kružliak si nešťastne zrazil center Egha do siete, čim stanovil skóre už na 0:2. Nabudená Trnava nedávala dovtedy priestor pre Ružu čokoľvek vpredu vymyslieť, tá sa osmelila až po dvoch inkasovaných góloch. J. Maslo mohol hlavičkou znížiť, ale neuspel proti zákroku Vantrubu. Nepodarilo sa uspieť potom ani Danielovi.

MFK potom už neostávalo nič iné, ako niečo cez prestávku vymyslieť a skúsiť zabrať. Do hry naskočil napríklad Lačný, ale MFK sa nedarilo dobyť bránu andelov ani v druhom polčase. Mali tlak, ktorý však Spartak vedel ustáť. Neujali sa hlavičky Lačného po hodine hry, Daniel o pár minút neskôr mieril len do žrde. Desať minút pred koncom Gál-Andrezly takisto neznížil, proti bol v poslednej chvíli Kadlec. Daniel nedal vo veľkej možnosťi ani 4 minúty pred koncom, minul aj opustenú svätyňu hostí. Takmer inkasovaný gól ešte prišiel na konto Ružomberka, Macík v poslednej chvíli ratoval situáciu na bránkovej čiare. Viac toho už domáci neukázali a preto tri body putujú do Trnavy. Tá má pritom plný počet, 12 bodov ako jediný tím súťaže.
AS Trenčín - Železiarne Podbrezová 1:1
Branky: 39. Lukáš Skovajsa - 69. Dávid Leško
AS Trenčín remizoval vo štvrtom kole Fortunaligy s Podbrezovou 1:1 (1:0), keď neudržal polčasové vedenie.

V súboji trojbodových tímov začali aktívnejšie domáci. V tretej minúte loptu spracoval Gong a vyslal prízemnú strelu tesne vedľa pravej žrde Kuciakovej brány. Po rohovom kope z rohu šestnástky zakončil Skovajsa. Po sedemnástich minútach od úvodného hvizdu musel z ihriska dole pre zranenie Gong a na jeho miesto prišiel Kvocera. V 20. minúte Paurovo zakončenie vytesnil mimo troch žrdí brankár. Trenčan však napokon strieľal z ofsajdu. So záverom polčasu išla kvalita futbalu dole. Ťažisko hry sa spred brány Podbrezovej presunulo do stredu poľa. V 39. minúte Skovajsa zaskočil Kuciaka, keď loptu poslal do siete priamo z rohového kopu - 1:0. V samom závere úvodnej štyridsaťpäťminútovky Viazanko vyhral bežecký súboj s brankárom, no jeho lobu kúsok chýbal.

Na začiatku druhého polčasu mohol zvýšiť náskok AS Janga. Najlepší strelec Trenčína v uplynulej sezóne sám pred bránou neuspel dvakrát. Najskôr trafil gólmana hostí, z dorážky potom prestrelil. O tri minúty nenamieril presne z hranice šestnástky ani Kvocera. V 62. minúte Jangova hlavička po centri Kleščíka zvýšila konto nepremenených šancí. O dve minúty Kleščík našiel Beridzeho, ktorý bol ďalším z chybujúcich strelcov. Horehronci sa vzápätí osmelili. Prízemný center Djordeviča striedajúci Mikuš hlavičkoval tesne vedľa. V 69. minúte si priamy kop Leška zrazil Chovan do vlastnej siete - 1:1. V 73. minúte mohol sám zakončovať Válovčan, hľadal však ešte Mikuša, ktorý na loptu nedočiahol. Desať minút pred vypršaním riadneho hracieho času Beridze v miernom záklone minul bránu. AS Trenčín remizoval so ŽP Šport Podbrezová 1:1 (1:0).
Zemplín Michalovce - Tatran Prešov 0:1
12.08. 18:30
Branky: 53. Roland Černák
Víťazom východniarskeho derby vo Fortuna lige sa stali Prešovčania, ktorí zdolali po dobrom výkone Michalovčanov tesne o jeden gól. Hrdinom sa stal Roland Černák.

Zdá sa, že Prešovčania konečne ulovili poriadnu posilu, už tretí gól v sezóne vsietil Roland Černák, ktorý rozhodol prvé východniarske derby v novom ročníku Fortuna ligy. Víťazstvo hostí sa však nerodilo ľahko. Domáci boli od začiatku nervózni a nemali hru pod kontrolou. Tatran čakal na svoju šancu, prvú mal aktívny Černák po štvrťhodine hry. V 35. minúte potom mieril nepresne Katona a podobne pochodil aj na druhej strane Kavka. Michalovciam sa nedarilo ohroziť bránu súpera a Tatran si držal od domácich odstup. V obrannej línii kraľoval Udeh a hasil všetko, čo mu prišlo do cesty. Bieszczad sa ešte musel mať na pozore v závere polčasu, pretože Katonova strela s tečom vyzerala nebezpečne.

Séria bez gólu na konte Zemplína sa každou minútou stále viac a viac naťahovala. Prešov pohrozil po prestávke šancou Černáka, ten tiesnený ale mieril len tam, kde stál Bieszczad. V 53. minúte prišla rozhodujúca situácia zápasu, pretože do úniku sa po presnej lopte za obranu dostal kto iný ako Černák, poradil si brankárom a z ťažkého uhla ešte rutinérsky obhodil obrancu - 0:1. Michalovčania tak musel smerom dopredu zapnúť, no Tatran sa už chystal na svoj povestný prešovský betón. Dlho-predlho sa domáci nemohli dostať k priamej strele na Talianovu bránu, jedinú šancu si vypracovali len po Koscelníkovom ďalekonosnom pokuse, ktorý však gólman hostí kryl. Rozhodnúť mohol na strane Tatrana v ďalšom úniku osamotený Černák, ale Bieszczad jeho šancu zlikvidoval, pretože lopta útočníkovi v závere akcie ušla. Zemplín sa v závere snažil ešte vyrovnať, ale vpredu mu chýbal potrebný krok na doladenie akcií, z nakopávaných lôpt do neznáma nič nevyťažil. Prešov si tak pripisuje už druhú výhru vonku a má na konte 6 bodov. To Michalovce majú na konte len jednu remízu a čo je horšie, ešte nedali v štyroch dueloch ani jeden gól.
FC Nitra - FC Zlaté Moravce 1:0
11.08. 18:30
Branky: 47. Andrej Ivančík
Nováčikovská eufória v Nitre nemá konca-kraja, tá vyhrala už tretí duel v lige. A čo je ešte senzačnejšie, stále neinkasovala ani jeden gól. Tentoraz si poradila doma so Zlatými Moravcami tesne 1:0.

Štart ako z rozprávky zažíva FC Nitra. Po piatkovej predohrávke so Zlatými Moravcami sa prebojovala na priebežné prvé miesto. Tri body si totiž postrážila v dueli, v ktorom bola miernym favoritom. Ešte lepšie pre nováčika je, že ani po 4. kole neinkasovala žiaden gól. Spočiatku bolo ich meranie síl byrovnané, prvý náznak šance mal domáci Balaj. Potom Niba skúšal šťastie, ale Kováč gól nepustil, loptu vyškriabal spod brvna. Šancu zmeniž skóre mal potom Gešnábel, ale v dobrej pozícii minul bránku. V závere polčasu skúšal nájsť Krišanu Kóňa, ale jeho šanca ostala nepremenená.

Všetko podstatné sa udialo po zmene strán. Nitrania vyleteli na súpra a dočkali sa odmeny. Už po dvoch minútach sa totiž lopta dostala od Hrošša k Balajovi, ktorý ju pripravil pre Ivančíka. Ten šikovnou strelou nedal šancu Kováčovi a bolo 1:0. Gešnábel sa potom mohol stať hrdinom Zlatomoravčanov, lenže v poslednej chvíli mu v dobrej šani domáci loptu odkopli. Následne to pre hostí bolo o to horšie súperovi ukázať svoje kvality. Po druhej žltej karte Nikoliča totiž dohrávali od 55. minúty oslabení a z ich strany sa toho veľa smerom dopredu nedialo. Kotrík potom po hodine hry prevetral rukavice Kováča, ale skóre nemenilo. Čistú šancu na vyrovnanie mali hostia v 82. minúte, ale Ewerton neprekonal skvelého Hrošša. Ten predviedol parádny zákrok a aj preto tri body ostali doma. Nitra je priebežne na prvom mieste a ani po štyroch zápasoch stále neinkasovala ani jeden gól.